Keményre siekrült a Muse visszatérés
úlyos rocklemezzel tért vissza a Muse együttes. A világ egyik legjobb koncertzenekarának tartott brit trió három évet várt új anyagával, de megérte: a Drones című album maradandó alkotás.
A Drones a Muse hetedik stúdiólemeze, amely az együttes történetében nem először egy egységes koncepció köré épül, ami az elembertelenedés, az empátia elvesztésének témaköre.
"Az album a reményvesztett főhős útkeresését mutatja be a sötét erők és a démonok között. Végül fellázad és legyőzi ellenségeit" - írta ajánlójában a Warner kiadó. Matt Bellamytól, a Muse szövegeiért felelős gitáros-énekestől eddig sem állt távol a nehéz témák feldolgozása, a 2009-es The Resistance című korongot például Orwell 1984 című műve inspirálta.
Az új lemez a szövegek mellett több más hatásos elemmel erősíti a mondanivalót: a Psychóban egy katonai elöljáró és egy újonc közötti dialógust halljuk, a JFK-ben pedig John F. Kennedy amerikai elnök egyik beszédét, amelyet 1961-ben mondott a lapkiadók szövetségében.
Zenéjét tekintve a Drones markánsan eltér az előző két anyag, a Muse-t világsztárrá emelő, már említett The Resistance-től, illetve a 2012-es The 2nd Law-tól. Az elmúlt években megszokott kísérletező hangzás, a Queen fénykorát idéző progresszív rockos, nagyzenekaros, glames, elektronikus elegy helyett ezúttal kőkemény rock, időnként egyenesen zúzás van, ami visszatérést jelent az együttes korai lemezeihez.
Mind a 12 dalt Matt Bellamy írta, két szám esetében azonban klasszikus szerzők műveire támaszkodott: a címadó Drones az 16. században élt reneszánsz itáliai komponista, Palestrina Sanctus-Benedictusára épül, a The Globalistban pedig Edward Elgar 19-20. századi brit szerző egyik alkotását vették alapul. (A The Resistance-en Chopin és Saint-Saëns egy-egy művéből volt hallható részlet.)
A stúdiófelvételek tavaly október és idén április között a kanadai Vancouverben zajlottak, a produceri munkát a Muse közösen végezte Robert John Mutt Lange-dzsel, aki korábban az AC/DC-vel, a Def Lepparddal vagy a Carsszal is dolgozott együtt. Az album borítóján és a mellékelt füzetkében található nagyszerű illusztrációkat Matt Mahurin készítette.
A Drones 13 országban lett listavezető, köztük természetesen Angliában, és - első alkalommal - az Egyesült Államokban is. A CD deluxe kiadásához egy bónusz DVD jár, rajta négy friss, idén márciusi koncertfelvétellel.
A Devon megyéből 1994-ben indult brit csapat (Matt Bellamy - ének, gitár, billentyűs hangszerek; Chris Wolstenholme - basszusgitár, ének; Dominic Howard - dob, ütőhangszerek, szintetizátor, programok) eddig 17 millió albumot adott el világszerte és a The Resistence-ért 2011-ben megkapta a legjobb rock album Grammy-díját.
A Muse többször fellépett Magyarországon, 2002-ben még ismeretlenként, majd nyolc évvel később főzenekarként a Sziget fesztiválon, 2012-ben pedig a Papp László Budapest Sportarénában. Idén sajnos nem jöttek; júniusban a közelben Bécsben és Varsóban léptek fel. Most szombaton Japánban, a Fuji Rock Festivalon játszanak, ősszel is Ázsiában, majd Dél-Amerikában turnéznak. A Drones című lemez magyarországi forgalmazója a Magneoton/Warner.
(Forrás:kulturmozaik.hu;mti/Fotó:nme.com)