Különleges programokkal készül az Erkel
Az Erkel Színház kiemelkedő programokkal indítja a novembert: Halász Péter főzeneigazgató nemzetközi szólistagárdával szólaltatja meg Verdi monumentális Requiemjét. A magyar opera napján, november 7-én a Sába királynője előadás előtt szakmai díjakat adnak át, ezt követően, 13-án két világhírű művész egyedülálló előadására, a Rost&Frenák estre várják a közönséget.
A Mindenszentek, halottak napja ünnepkörben a Magyar Állami Operaház sok éves hagyományként műsorra tűzi Giuseppe Verdi gyászmiséjét. Idén, a tradíciótól eltérően két előadást tart az Opera: november 2-án az Andrássy úton, másnap pedig az Erkel Színházban játsszák el a művet, amelynek énekes szólistái nagynevű külföldi művészek, akiknek közreműködésével minden idők legjobb magyarországi Requiem-gárdája állt össze az Opera zászlaja alatt. Halász Péter főzeneigazgató vezényli a Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát, amelynek 121 tagja áll színpadra a német világsztár, Anja Kampe, a legnagyobb operaházakban éneklő magyar művész, Komlósi Ildikó, a moszkvai Bolsoj vezető tenorja, Andrej Dunajev és a Stuttgarti Opera kiváló kínai származású basszistája, Liang Li nevével fémjelzett hangversenyeken.
A Requiem november 3-ai, Erkel színházi előadását a kiemelkedő művészek közreműködésével a Gulágra hurcolt áldozatoknak dedikálják. A második világháború után erőszakkal a Szovjetunióba hurcolt magyaroknak állít emléket a 2015-ös esztendő: 70 éve indultak az első transzportok a Gulag-rendszer táboraiba, ugyanakkor rengeteg magyar hadifogoly is munkatáborokba került. Összesen 250.000 honfitársunk raboskodott a mintegy 2000 tábor valamelyikében, s minden második magyar ott lelte halálát. Valamennyiükért szól a harang az Erkel Színház újranyitása óta első alkalommal megrendezett Requiem-hangversenyen. A nagy hagyományú színház újranyitása óta ez lesz az első oratorikus hangverseny. Az esemény, amelyen rövid bevezetőt mond majd Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, szép előesti mementója lehet november 4-nek, a nemzeti gyásznapnak is.
November 7. a magyar opera napja. 1810-ben e napon született Erkel Ferenc, a nemzeti romantikus opera megteremtője. Születésnapját 2013 óta a magyar opera napjaként tartják számon. E dátummal nyílt újra az Opera másik játszóhelye, Közép-Európa legnagyobb ültetett nézőterű színházi tere, az Erkel Színház, amelyben a jeles évfordulón 2015-ben egy másik, magyar szerzőre is emlékeznek: Goldmark Károly keleti operáját, a Sába királynőjét tűzték műsorra. Az esti előadás előtt 17 órától ünnepi ceremónia veszi kezdetét. A Magyar Állami Operaház „új hagyományt” kíván teremteni régi alapítású elismeréseinek és díjainak átadására. A 2012-ben életre hívott Csillagóra Gálaesten a legkiemelkedőbb művészi teljesítményekért adják át a Kamaraénekes, Kamaraművész és az Étoile címeket. 2015-től a magyar opera napján adják át azokat az elismeréseket, amelyeket azelőtt szokásosan az évadnyitó társulati ülésen, szűk körben vehettek át az intézmény munkatársai, a művészek mellett azok a személyek is, akik nap mint nap a háttérben segítik a bemutatók és az előadások létrejöttét.
November 7-én immár teltházas közönség előtt léphetnek színpadra azok a díjazottak, akik sok egyéb elismerés mellett átvehetik például a Vasfüggöny-díjat, az Előadásokért Emlékérmet, az Év Kartáncosa és az Év Énekkari művésze címeket, valamint több, a fiatal művészek elismerését szolgáló kitüntetést, többek közt a Juventus-díjat. 2015-ben először jelentik be nyilvános eseményen, hogy kit illet legújabb kiválasztottként a Magyar Állami Operaház Örökös Tagja cím. A Magyar Opera Napjára átkerült díjátadásoknak nagy hangsúlyt ad ezzel az Opera – a Sába királynője előadás előtt a közönség is ünnepelheti a kitüntetetteket. 17 órától átadó ünnepség, 18.30-tól az Erkel-szobor koszorúzása várja a nagyérdeműt a magyar opera napján.
(MA)