134 dokumentumfilm indul az Oscar-jelölésért
Idén 134 alkotást neveztek a dokumentumfilmes kategóriába, amelyből az amerikai filmakadémia végül kiválasztja az Oscar-díjas munkát.
A nevezettek közül még számos filmet le kell vetíteni Los Angelesben vagy New Yorkban ahhoz, hogy hivatalosan is eleget tegyenek az Oscar-szabályzatnak. Azokat a filmeket, amelyek nem teljesítik a követelményeket, kizárják a versengésből.
A napokban közzétett listán szerepel a másként gondolkodó kínai művészről szóló Ai Weiwei: The Fake Case című dán-kínai-brit film, a titkos dokumentumokat kiszivárogtató Edward Snowdenről készült CitizenFour és a James Cameron tengermélyi kutatásait dokumentáló James Cameron’s Deepsea Challenge is.
Oscarra pályázik az amerikai-francia koprodukciós Jodorowsky’s Dune, amely Alejandro Jodorowsky ambiciózus vállalkozásáról számol be, felelevenítve, hogyan készült a chilei kultrendező a Dűne című film forgatására, amely végül nem valósulhatott meg.
A Wim Wenders és Juliano Ribeiro Salgado rendezésében született The Salt of the Earth címe is olvasható a listán. A produkció annak a Sebastiano Salgadónak az életét és munkáit mutatja be, aki az elmúlt negyven évben végigfotózta a világot fontos történelmi pillanatokat megörökítve.
Az Oscar-nevezettek között van Orlando von Einsiedel Virunga című munkája is, amely a vadőrök vadorzókkal folytatott küzdelmét mutatja be a kongói Virunga Nemzeti Parkban, ahol a gorillák élnek. A brit dokumentumfilm körül Leonardo DiCaprio bábáskodott executive producerként.
A dokumentumfilmes mezőnyből decemberre választja ki a filmakadémia azt a 15 filmet, amelyből később öt kerül az Oscar-jelöltek közé. Az Oscar-jelöléseket január 15-én jelentik be. A 87. Oscar-díjátadó gálát 2015. február 22-én tartják a Los Angeles-i Dolby Színházban.
(fotó: wqxr.org, forrás: MTI)