Jump to content

Ők nyerték az első Magyar Filmdíjakat

2016. 03. 07. 09:36

Vasárnap este a Nemzeti Színházban tartották a második Magyar Filmhét díjátadóját, ahol az első Magyar Filmdíjakat osztották, az első Magyar Filmhét ugyanis úgy zárult, hogy még egy díjátadót sem sikerült tartani.

Akkor úgy volt, hogy azért, mert a díjakat osztó Filmakadémiának nem volt elég tagja ahhoz, hogy döntést tudjon hozni.  Nem úgy most: a honlap szerint már 197 tagja van a szervezetnek (illetve 198. pártoló tag a Filmalap egésze), akik a Filmhét utolsó előtti napjára már eljutottak oda, hogy felállították a jelöltek listáját. Összesen 18 kategóriában jelöltek 5-5 filmet vagy alkotót, a legtöbb jelölést a Liza, a rókatündér kapta, majd a Félvilág és az Anyám és más futóbolondok. 

A Nemzeti Színházban tartott díjátadó minden korábbi filmes gálát felülmúlt formalitásban: a meghívóban is jelezték, hogy elegáns öltözetet várnak, és ezt a meghívottak be is tartották, a jelöltek öltöny-nyakkendőben parádéztak. Rengeteg magyar filmes jött el, az előtérben olyan filmeseket láttunk mint Kovács Gábor, Almási Tamás, Major István, Garami Gábor, Muhi András, Madarász Isti, Szász Attila, Ujj Mészáros Károly, Fekete Ibolya, Angelusz Iván, Nemes Jeles László, Zányi Tamás, Röhrig Géza, Rajna Gábor, Sipos Gábor, Győri Márk, Szatmári Péter vagy Árpa Attila. Hol van már az a szemle, amikor Hajdu Szabolcsot azért cikizték, mert melegítőfelsőben vette át a fődíjat? (Ő és legutóbbi filmje, a Délibáb, nem vettek részt a filmhéten.)

A gála pedig egy 90 perces gálaműsor volt a Nemzeti színészeinek közreműködésével: ifj. Vidnyánszky Attila (akit a Veszettekért jelöltek is) és Kiss Andrea a Körhintából adott elő részleteket. A házigazda Hajós András volt: "Szólítsanak nyugodtan Andynek!" - lépett színpadra. "Arra kértek, hogy foglaljam össze a filmdíj történetét: ez az első" - zárta rövidre a kellemetlenségeket. 

A díjazottak neveit borítékba zárták, és a díjazottak szobrot kaptak. Sőt, még a díjakat is fontos filmes személyiségek adták át, és a jelölekről is voltak érzelmes zenére készült bejátszók. A díjátadók között volt Pataki Ági, Szarvas József, Szabó Simon, Vecsei Kinga, Söptei Andrea, Trokán Nóra, Kaszás Géza, Auksz Éva, Ónodi Eszter, Mohai Tamás, Fullajtár Andrea, Jancsó Dávid, Gryllus Dorka, Kovács Patrícia, Ternovszky Béla, Árpa Attila, Balázsovits Edit, Fehér Tibor, Elek Judit, Osvárt Andrea, Mátyássy Bence, Balsai Móni, Koltai Lajos, Petrik Andrea, Sütő András, Herendi Gábor, Fenyő Iván, Schell  Judit, Dobó Kata, Petrányi Viktória és Fekete Ernő. 

Azzal nem kalkuláltak, hogy a magyar színészek elég nagy része vasárnap hat órakor nem ér rá, mert este színházban játszik, igy Csákányi Eszter (legjobb női mellékszereplő, Utóélet) és Kulka János (legjobb férfi mellékszereplő, Félvilág) sem tudta átvenni az elismerést, ahogyan Tövisházi Ambrus (legjobb zene, Liza, a rókatündér) sem tudott eljönni a gálára. A szakmai díjazottak nem nagyon mondtak beszédet, a Liza maszkmestere és a díszlettervezője (Hujber Balázs) is beszéd nélkül ment le a színpadról, Balázs Gábor hangmérnök (Swing) viszont arra használta ki a lehetőséget, hogy Zányi Tamásnak és stábjának gratuláljon a Saul fia sikereiért, és Ujj Mészáros Károly (Liza) is nekik köszönte meg, hogy nem indultak a versenyben, így nyerhetett egyáltalán díjat. 

A szakmai díjaknál a Liza, a rókatündér tarolt, négy díjat is nyertek (legjobb vágás, smink, díszlet, zene). A legjobb operatőr a Félvilágon dolgozó Nagy András volt, és a legjobb forgatókönyvíró is a Félvilág írója, Köbli Norbert lett. A legjobb rendező viszont Ujj Mészáros Károly, a Liza, a rókatündér készítője lett. 

A színészi díjaknál nagyobb volt a szórás: kapott díjat az Utóélet (legjobb női mellékszereplő, Csákányi Eszter), a Félvilág (Kulka János, legjobb férfi mellékszereplő), a Veszettek (legjobb férfi főszereplő: ifj. Vidnyánszky Attila), és a Liza, a rókatündér (Balsai Móni, legjobb női főszereplő).
A legjobb ismeretterjesztő film a Vad Kunság (Mosonyi Szabolcs) lett, a legjobb animációs film a Kojot és a szikla (Gauder Áron), a legjobb kisfilm a Betonzaj (Kovács István), a legjobb dokumentumfilm a Drifter (Hörcher Gábor), és a legjobb nagyjátékfilm is a Liza, a rókatündér lett.
És bár a Saul fia saját kérésére versenyen kívül szerepelt a Filmhéten, de a szervezők nem hagyták elismerés nélkül az Oscar-díjas filmet: egy különdíjat kapott Nemes Jeles László, de az egész stáb a színpadra ment, hogy átvegye az elismerést.