Jump to content

Még egy ok, amiért nem feltétlenül jó Kínában élni

2015. 06. 10. 11:29

Tucatnyi rajzfilmet, mangát és képregényt tiltottak be Kínában erőszakos tartalmuk miatt. Ezen kívül a kínai hatóságok számos nagy internetcéget meg is bírságoltak az internetes tartalmak megtisztítására hirdetett átfogó kampány részeként.

A kulturális minisztérium közlése szerint az erőszakos elemeket, terrorelemeket, pornográfiát, illetve a fiatalokra káros hatású kiadványokat vettek le a polcokról, örök időkre kitiltva ezeket a kínai piacról.

A szigorításnak a kínai fiatalok körében hatalmas sikernek örvendő képregények, mangák és rajzfilmek is áldozatul estek, mindenekelőtt Japánból származó alkotások. Köztük van a világszerte 45 millió példánnyal világsikernek számító, emberevő óriásokat középpontba állító Csapás a Titánokra, vagy a képzeletbeli terrortámadás utáni Japánban játszódó A terror visszhangja című mű. A minisztérium idén már második körben tett közzé feketelistát ebben a kategóriában, áprilisban több mint hatvan ilyen kiadványt tiltottak be.

A kifogásolható tartalom miatt a hatóságok a hét elején 29 kínai internetes műsorszolgáltatót is megbüntettek, köztük az ország legnagyobbjait, mint például a naponta százmilliók által látogatott Baidu, Tencent vagy Sohu. A képregényekhez hasonlóan ezek is elsősorban fiatalokra károsan ható tartalmaik miatt kénytelenek büntetést fizetni.

A kínai hatóságok harmadik éve harcolnak az internet megtisztításáért. Tavaly a kampány során összesen egymilliárd károsnak mondott internetes bejegyzést töröltek, 2200 honlap működését függesztették fel, továbbá a kínai blogok, mikroblogok és más közösségi médiaplatformok 20 milliónál is több felhasználói fiókját zárták be a szabályokkal szembemenő tartalmak miatt.

(Forrás:kulturmozaik.hu;mti/Fotó:Twitter)