Jump to content

Cumberbatch a királyi kegyelem kiterjesztését kéri

2015. 02. 02. 16:14

Benedict Cumberbatch másokkal együtt nyílt levélben fordult a brit kormányhoz, amelyben azt kérik, terjesszék ki a királyi kegyelmet mindazon 49 ezer meleg és biszexuális férfira, akiket a múltban elítéltek a ma már nem létező közerkölcsöt sértő törvény alapján.

Benedict Cumberbatch-et idén Oscar-díjra jelölték Alan Turing brit matematikus, a mesterséges intelligencia atyja megformálásért a Kódjátszma című filmben. A brit színész csatlakozott ahhoz a 40 ezer emberhez, akik aláírták a királyi kegyelem kiterjesztéséről szóló levelet.

A levélírók a brit királyi család tagjait is felszólították, hogy támogassák kampányukat és felhívták a figyelmet arra is, hogy még 15 ezer olyan ember él Nagy-Britanniában, akit másságuk miatt ítéltek el a második világháború után, amikor a homoszexualitást büntették.

„Az Egyesült Királyság homofób törvénye meleg és biszexuális férfiak életét tette elviselhetetlenné. Felszólítjuk Őfelsége kormányát, hogy kezdjen tárgyalásokat minden élő vagy elhunyt férfi megkegyelmezéséről, akiket Alan Turinghoz hasonlóan elítéltek.” – olvasható a levélben.

Alan Turing, a nácik Enigma kódjának megfejtője saját neméhez vonzódott, de hajlamát titkolta, mert a korabeli Nagy-Britanniában ezért börtönbüntetés járt. Karrierjét derékba törte, amikor kiderült mássága, vád alá helyezték és elítélték, a börtönbüntetés és az önkéntes kémiai kasztráció közül az utóbbit választotta. Két évvel később, néhány nappal 42. születésnapja előtt holtan találták otthonában, valószínűleg öngyilkosságot követett el. A brit kormány 2009-ben bocsánatot kért Turingtól, majd javaslatára II. Erzsébet 2013-ban királyi kegyelmet adott a tudósnak.

A levelet mások mellett aláírta Rachel Barnes, Turing unokahúga, Morten Tyldum, a Kódjátszma rendezője, Stephen Fry színész és Peter Tatchell neves brit emberi jogvédő.

További érdekességeket talál Facebook oldalunkon.

(fotó: mirror.co.uk, forrás: MTI)